Sveiki. O gal reikėtų sakyti „Good day or evening, sirrrr…“ (Patartinta Alfredo Hitchcocko tonu.) Galbūt taip ir reikėtų, jei savo susitikimą pradedame rekolekcijomis iš „Londono filmų festivalio“. Visų pirma, apsižvalgykime, kad pajaustume jo atmosferą. O dabar – netingintiems siūlome paskaityti apie vieną iš ten rodytų filmų „Gelbstint poną Banksą“ (Saving Mr. Banks, 2013).
Kūryba. Šį kartą apie ją kalbėsime daug. Negalite ramiai nusėdėti kino salėje, nes vis graužia kirminas, sakantis: „Eik, daryk, gali.“? Idėjų galite pasisemti perskaitę „Lošėjo“ scenarijų parašiusio Kristupo Saboliaus mintis. Taip pat – keli amerikiečių scenaristo patarimai, norintiems sukurti įsimintiną filmą. Pravers ir šios idėjos – kaip kuriant geriausiai išnaudoti technologijas. Jei manote, kad jums to neužtenka – „Meno avilys“ jus kviečia į video kursus. Visi žinome, kad dabar svarbiausia yra ne idėja ar technologijos, o pinigai. Nors su šia problema galima susidoroti – siūlant nepažįstamiems tau padėti. „Pitch“ platformą naudoja daug menininkų, Titas Petrikis – ne išimtis. Padėsime jam? Na, ko dar nepaminėjome? Aktorių? Dėl jų nesukite galvos. Mes visi galime vaidinti. Bent jau stengtis. Mokslas dramos mokyklose – tik laiko švaistymas. Jei dar nesiryžtate sakyti „action“, užmeskite akį, ką apie pastarųjų metų lietuviškus filmus sako kino kritikė Rasa Paukštytė.
Taigi raginame Jus nelaukti, o daryti. Galbūt Jums pasiseks, kaip pasisekė šiems kino filmų kūrėjams arba kaip šiam kompozitoriui. Ir galbūt kada nors savo vardą pamatysite didžiausio dokumentinio kino festivalio DOC NYC afišoje.
Aktoriai. Kaip visada – pirmiausia pabandykime pamatyti, kas slypi už aktorių „kaukių“. Pirmoji mūsų auka – Gediminas Storpirštis. Antroji – Vaida Būtytė. O dabar pažvelkime į mininčios brandų jubiliejų prancūzų aktorės kino kraitį. Įspūdinga, tiesa? Gediminas Jankauskas dar siūlo panagrinėti ir Audrey Tautou kūrybinį fenomeną. O jei pavargote – tiesiog pažiūrėkite į geriausias aktorių kalbas per apdovanojimus.
Naujienos naujieną veja. „Queen“ grupės nariai galbūt nusprendė, kam bus suteikta garbė vaidinti Freddy Mercury. Skubantys sukurti „50 pilkų atspalvių“ ekranizaciją pristato naują pilkšvą/plikšį Grėjų. O Timas Burtonas bando prikalbinti Michaelį Keatoną vaidinti „Vabalų sultyse 2“ (Beatle juice 2). Beje, aktorius, o dabar ir režisierius Josephas Gordonas Levittas ieško aktorės, kuri būtų Scarlett Johansson priešingybė.
Reklama. Iš šios skilties siūlome pasisemti idėjų savo kuriamo filmo pristatymui. Toks filmo reklamavimo būdas – įdomus, keliantis klausimų ir efektyvus. Išskirtinis jis atrodo lyginant su naujaisiais „The Anchorman 2“ ir „Captain America“ reklaminiais plakatais.
O štai taip apie save praneša ir žiūrovus vilioja „Pistonai“.
Nuomonės. Kaip įprasta kine – jokia premjera, jokia kino juosta nepraslysta pro kino kritikų ar žmonių, turinčių ką pasakyti, akis. Štai pirmieji kino kritikų įspūdžiai apie „Konsultantą“ (The Counselor, 2013). O čia – griežtesnė kritika filmui „Monako princesė Grace Kelly“ (Grace of Monaco, 2013). Šią savaitę nemažai dėmesio skiriama filmui „Adelės gyvenimas“ (Blue is the warmest colour, 2013). Nors galimybę pamatyti šį filmą turėjote jau seniai, praėjusiame Kanų kino festivalyje. Jei pamiršote, primename, ką apie jį kino kritikai sakė tuo metu. Visų pirma, klausiama, ar režisierius nepersistengė? Tikriausiai ne – jei kino teatrai atsisako šį filmą rodyti su ženklu N-17.
O dabar grįžkime namo – į gimtinę. Valdas Kilpys turi šį bei tą pasakyti apie „Ekskursantę“.
Skaičiai. Šį kartą nemažai skaičių, susijusių su televizija. Štai Jums dešimt priežasčių, kodėl televizija geriau nei kinas. Tačiau skubame pateikti ir faktų, kurie neleis televizijai „sužvaigždėti“. O čia penkiasdešimt sėkmės istorijų, kuomet televizija padėjo patekti į kino pasaulį.
Ruduo – nostalgiškas ir daugeliui sunkus metas. Sakoma, kad problemas galima ir išverkti. Neišeina? Padėsime. Galėsite verkti nesustodami tikrai bent dešimt kartų. O jei Jus pravirkdo ne fikcija, o dokumentika galbūt išsirinksite iš šio sąrašo?
Penkiolika – tiek juostų Europos filmų akademija išrinko varžytis dėl geriausio trumpametražio filmo vardo.
O dabar pažiūrėkime į tai, ko režisieriai neparodė, ir ko parodė per daug.
Kaip visada – faktai, kurių, manome, nežinojote apie aktorių Danny Trejo. Kokios kyla asociacijos? Su mačete? Štai dar trisdešimt ginklų, kurie jums kažką primins.
Siaubinga. Helovinas – didelė šventė. Kam? Kino industrijai ir mums. Kodėl? Visų pirma – reklamos tampa nebe tokios nuobodžios. Taip pat televizija išnyra iš savo gerai pažįstamo tinklelio ir pateikia tam tikrų staigmenų. Taip pat tik dėl šios šventės žmonės kviečiami ne tik žiūrėti, bet ir patirti siaubus, matytus kino filmuose. Ir taip pat randasi kino festivaliai, kurie primena, kad klasikinis siaubo filmas – geriausias. Šia proga siūlome giliau pasikapstyti po klasikiniu laikomu siaubo filmo „Gyvųjų numirėlių naktis“ (Night of the Living Dead, 1990) užkulisius.
Animacija ir trileris su siaubo elementais. Kas bus? Siaubinga? O kino kritikai sako, kad bus geras pasivaikščiojimas su dinozaurais.
Klausimai. Vis dar vyksta „Nepatogaus kino“ festivalis. Tikimės išnaudojate tai, kaip puikią galimybę ne tik pažiūrėti „nepatogias“ dokumentines juostas, bet ir pabendrauti su jų kūrėjais? Jei nespėjote – paskaitykite interviu su vienu iš festivalio svečių Janu Tenhavenu. Ir taip pat Koros Ročkienės surinktą medžiagą apie kitą viešnią – Mariną Razbežkiną. O jei dar neužtenka – diskusijos apie Tibetą nuotrupos.
Mėgstate būti „in control“? Galite nulemti, kuriai juostai „Gotham independent film“ festivalyje bus įteiktas žiūrovų prizas.
Ar žinojote, kad artėja naujos komedijos premjera? O kad egzistuoja dviračių kino festivalis? Turime vieną rimtą klausimą – ar pastebėjai, kad grįžo sovietmetis?
„Gravitacijos“ (Gravity, 2013) kūrėjas teigia žinojęs apie filme esančių mokslinių faktų trūkumus, spėjame, to net nepastebėjote?
Savo pabendravimą šiandien pabaikime sumaištimi. Quentinas Tarantino sako, kad kinas yra religija, o Prancūzija – Vatikanas.
Nepatogios ir siaubingos savaitės! – sinefilai neįsižeis.